Советы юристов


Припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем за рішенням останнього

Процедура припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця (далі – ФОП) врегульована ст.47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”.

Органами, що уповноважені здійснювати припинення ФОП є територіальні відділи органів державної реєстрації України.

Тобто, для припинення ФОП необхідно звернутися до відділу реєстраційної служби за місцем реєстрації та подати заповнену реєстраційну картку, форма якої затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 02.11.2015  № 2140/5 «Про затвердження форм реєстраційних карток” (форма 12). У разі якщо до державного реєстратора звертається особисто ФОП, то разом з заповненою картою подається документ, що посвідчує особу – паспорт, або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне чи тимчасове проживання, якщо ж документи подаються представником – надається оригінал (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (довіреність).

Слід зазначити, що документи можуть направлятись поштовим відправленням, у такому разі необхідно нотаріально засвідчити справжність підпису заявника на реєстраційній картці.

Звертаємо увагу, державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, якщо вони не передбачені статтею 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

Адміністративний збір за проведення припинення ФОП не справляється.

Реєстрація припинення підприємницької діяльності ФОП проводитися державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати надходження документів. Документом, що засвідчує таку реєстрацію є повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем, яке відається заявнику державним реєстратором. Тобто, особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

Крім того, реєстратор у день державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, повинен надіслати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійному фонду України повідомлення про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем та відомості відповідної реєстраційної картки.

Зняття з обліку фізичної особи-підприємця вищевказаними органами здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платника та здійснення остаточних розрахунків.