Советы юристов


Умови для застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами – підприємцями

Чинним податковим законодавством України встановлено дві системи оподаткування, а саме:

  1. загальну систему оподаткування;
  2. спрощену систему оподаткування.

Таким чином, фізичні особи – підприємці та юридичні особи можуть обирати одну з них при здійсненні підприємницької діяльності.

Перебування на загальній системі оподаткування не обмежується видом діяльності (не забороненим законодавством), сумою доходу та кількість найманих працівників. Перебування ж на спрощеній системі оподаткування містить деякі обмеження в залежності від доходу та кількості працівників. Так, для суб’єктів господарювання, які перебувають на спрощеній системі оподаткування встановлено 4 групи, з яких 1, 2, 3– для фізичних осіб – підприємців, 4 – для сільськогосподарських товаровиробників.

В чому полягають відмінності між вказаними системами розглянемо більш детально в наведеній нижче таблиці.

ПоказникиПлатники на загальній системі оподаткуванняГрупи єдиного податку
1 група2 група3 група
Кількість працівниківОбмеження відсутніЗаборонено10 осіб*Не обмежена кількість*
Обсяг виручки
Обмеження відсутні300 тис. грн.1,5 млн. грн.5 млн. грн.
Ставка податку18% суми чистого доходудо 10% мінімальної заробітної платидо 20% мінімальної заробітної плати3% від обсягу доходів - без ПДВ для платників ПДВ) та 5% від обсягу доходів- для неплатників ПДВ
ЗвітністьОдин раз на рікщоквартально
Декларація про майновий стан і доходиПодаткова декларація платника єдиного податку
Термін сплати
Авансові платежі до 15.03., 15.05, 15.08, 15.11 поточного року. Не пізніше 19.02. наступного за звітним роком – за результатами року.Авансом до 20 числа поточного місяцяПротягом 10 днів після граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал.
Реєстрація платником ПДВМожливаНе можливаНе можливаУ випадку обрання ставки 3%
Використання реєстраторів розрахункових операцій (РРОЗастосовуютьНе застосовуютьНе застосовують незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн.
У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1млн. гривень застосування РРО є обов'язковим.
Ведення доходів у книзіОбов’язковоОбов’язково
Ведення витрат у книзіОбов’язковоНе передбачено
Ставка ЄСВ22%22%
Розрахунок ЄСВОподатковуваний дохід помножений на ставку ЄСВ, але не менше мінімального внеску ЄСВ з урахуванням максимального розміру ЄСВМінімальна заробітна плата помножена на ставку ЄСВ
*Згідно з пп. 291.4.1, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку. 

 

Не можуть бути  платниками єдиного податку згідно з п.291.5 Податкового кодексу України:

а) підприємці та юридичні особи, які здійснюють: діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім їх розповсюдження), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);обмін інвалюти; виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 л та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин); видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і каміння, у т. ч. органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння); видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення; діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами; управління підприємствами; надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню); продаж предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату; організацію, проведення гастрольних заходів;

б) фізичні особи- підприємці, які:

  • здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту;
  • надають в оренду земельні ділянки загальною площею понад 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 кв. м, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини з загальною площею понад 300 кв. м.

в) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів; Господарюючі суб’єкти, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25%;

г) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

д) фізичні та юридичні особи — нерезиденти;

є) господарюючі суб’єкти, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

 

Розміри ставки.

Розміри ставки для платників 1 та 2 груп встановлюються у відсотках до розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Так, у 2016 році мінімальна заробітна плата становить 1378 грн. Крім того, з 1 січня 2015 року скасовано нижню межу мінімальної фіксованої ставки єдиного податку для 1 та 2 групи. Конкретний розмір відсотку від мінімальної заробітної плати встановлюється місцевими радами за місцем реєстрації фізичної особи – підприємця.

Звертаємо увагу на те, що до платників 1, 2 та 3 груп в деяких випадках може застосовуватись ставка в розмірі 18%. Така ставка застосовується до доходу, отриманого із порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме:

  • до суми перевищення обсягу доходу, визначеного для відповідної групи;
  • до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
  • до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;
  • до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

У випадках зазначених вище платники 1 та 2 групи повинні перейти на застосування ставки, визначеної для 3 групи або ж взагалі відмовитись від спрощеної системи оподаткування.